Mordercza zagadka

— demonstracje, pokazy, wykład

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem elektronicznej rezerwacji miejsc.

UWAGA –  Uprzejmie informujemy o ogromnym zainteresowaniu wydarzeniami w Instytucie Ekspertyz Sądowych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i rzesze zainteresowanych wypełnienie dostępnych miejsc odbywa się w ciągu kilkunastu sekund.

Informujemy ponadto, że Województwo Małopolskie korzysta z uprzejmości Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, który jako instytucja badawcza posiada swoją określoną specyfikę działania, a także ścisłe określone procedury bezpieczeństwa. Z uwagi na bezpieczeństwo udostępnianych laboratoriów i pozostałych pomieszczeń, dopuszcza udział określonej liczby osób w poszczególnych grupach. Ponadto godziny pokazów są dostosowane do godzin pracy wskazanych przez Instytut i nie mogą kolidować z harmonogramem pracy Naukowców.

Zainscenizowane zostanie miejsce zdarzenia, odpowiadające następującemu scenariuszowi:
Policjanci przybyli na miejsce wypadku drogowego stwierdzają, że doszło do zderzenia samochodu z przeszkodą. Samochód okazał się skradziony i został najwyraźniej porzucony przez kierowcę. Jego przeszukanie prowadzi do odkrycia, że w bagażniku znajdują się zwłoki zastrzelonego mężczyzny. W kabinie samochodu znaleziono również zgubiony dokument, na podstawie którego udaje się ustalić adres kierowcy. Przeszukiwanie jego mieszkania prowadzi do odkrycia, że jest on prawdopodobnie od dawna poszukiwanym, lecz do tej pory nieuchwytnym seryjnym mordercą. Człowiek ten wysyłał wcześniej do policji listy – zagadki, wskazujące kto będzie jego kolejną ofiarą. Wskazówki te były na tyle niejasne, że nie pozwalały na uratowanie ofiar i dopiero po znalezieniu kolejnych ciał oczywistym stawało się, kogo morderca miał na myśli. W jego mieszkaniu znaleziono odręczne notatki, a charakter pisma zgadza się z pismem z listów. Ujawniono również liczne ślady krwi, broń i narzędzia, prawdopodobnie używane w przestępstwach oraz przedmioty zabrane ofiarom.

Zaprezentowane zostaną:

1) metody zabezpieczania śladów, w szczególności śladów daktyloskopijnych i biologicznych oraz objaśniona zostanie metodyka identyfikacji osób na podstawie takich śladów;

2) weryfikacja wersji przebiegu zdarzenia na podstawie analizy plam krwawych;

3)  analiza mechanoskopijna  – badania porównawcze śladów na łuskach i pociskach;

4) analiza porównawcza pisma, ujawnianie pisma wgłębionego;

5) analiza nieznanej substancji – tabletek znalezionych w samochodzie i mieszkaniu podejrzanego;

6) Pracownia Genetyki Sądowej – zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć laboratorium i prześledzić metodykę analizy próbek biologicznych (DNA).