Jak zmierzyć prędkość światła?, Prawie wszystkie stany skupienia; Magia elektryczności, Termografia, Roboty przemysłowe we współpracy z człowiekiem – Industry 4.0

— demonstracje, eksperymenty, pokazy

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem elektronicznej rezerwacji miejsc.

Jak zmierzyć prędkość światła?

Światło jest falą elektromagnetyczną, której prędkość rozchodzenia się zależy od rodzaju ośrodka, w którym się porusza. W próżni jest to 300000 km/s, a czy wiesz, jaka jest prędkość światła w szkle? Przekonaj się podczas naszego eksperymentu pomiaru opóźnienia impulsu świetlnego w światłowodzie.

Prawie wszystkie stany skupienia

Na co dzień jesteś zestresowany, świat wydaje się szary i mało zaskakujący….jeśli tak, to zapraszamy do naszego Centrum. Pokażemy Ci jak wykorzystać otaczające nas rzeczy do stworzenia niesamowitych doświadczeń, zrobimy wspólnie odstresowującą zabawkę, czarodziejską lampkę, pomalujemy w wodzie. Będzie czarująco, kolorowo a czasami nawet wybuchowo. Jak na centrum badawcze przystało, na wszystkie rzeczy, które u nas zobaczysz znajdziemy naukowe wytłumaczenia.

Magia elektryczności

Prąd z ogórka i cytryny – Tysiące baterii, czyli ogniw jest powszechnie wykorzystywanych w urządzeniach codziennego użytku, np. telefony, komputery. Wszystkie mają swój początek w ogniwie galwanicznym wynalezionym przez Aleksandra Voltę. W trakcie eksperymentu zbudujemy hybrydowe warzywno-owocowe ogniwo galwaniczne, zmierzymy jego parametry oraz zasilimy nim diodę elektroluminescencyjną.

Przewodnictwo elektryczne – Przewodność elektryczna to zjawisko, z którym spotykamy się codziennie, czasem nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jednak nie wszystkie materiały przewodzą prąd elektryczny.  Na naszym stanowisku będziecie mogli łatwo sprawdzić które ciała są przewodnikami a które izolatorami. Na dodatek dowiecie się jak z niektórych izolatorów zrobić przewodniki.

Silnik elektryczny – Czy można bez użycia specjalistycznych maszyn, urządzeń i zaawansowanych technologii zrobić silnik elektryczny? Na stanowisku „elektrodynamika” pokażemy Wam jak z materiałów dostępnych w każdym domu zrobić najprostszy silnik elektryczny.

Termografia

Termografia, zwana również obrazowaniem w podczerwieni jest metodą badawczą, stosowaną do pomiaru rozkładu temperatur oraz określania własności fizycznych różnych obiektów oraz materiałów. Nowoczesne kamery termowizyjne mają rozdzielczość zbliżoną do używanych powszechnie kamer i aparatów fotograficznych w smartfonach, jednak czułość na inny zakres częstotliwości światła zamiast kolorów pozwala nam zobaczyć temperaturę obserwowanych przedmiotów. Podczas Nocy Naukowców przedstawimy jak z użyciem kamery termowizyjnej inżynierowie rozwiązują problemy w energetyce, elektronice, budownictwie. Znane z życia codziennego materiały widziane w podczerwieni ujawnią  zupełnie inne właściwości niż te, które znamy z obserwacji w świetle widzialnym.

Roboty przemysłowe we współpracy z człowiekiem – Industry 4.0

Prezentacja stanowisk zrobotyzowanych oraz możliwość bezpośredniej interakcji z robotami przemysłowymi. W czasie spotkania przybliżymy również najnowsze technologie i trendy w obszarze robotyki między innymi roboty YuMi współpracujące z człowiekiem. Dodatkowo przedstawimy wirtualne projektowanie zrobotyzowanych stanowisk i procesów przemysłowych.