fbpx

Europejska Noc Naukowców tuż za rogiem.

Już za nieco ponad miesiąc, w ok 200 miastach Europy odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Naukowców! W Małopolsce przygotowania do święta przebiegają bardzo intensywnie, a program wydarzeń już niebawem pojawi się na naszej stronie. Przedsięwzięcie to również w Europie przybiera nową, hybrydową formę. Pandemia, zmusiła nas w 2020 roku do szczelnego zamknięcia drzwi, a speców od eventów do otworzenia okien, okien przeglądarek internetowych. Naukowe show przeniesiono więc do sieci i dzięki temu, do wydarzenia w 2020 roku dołączyli nowi widzowie, którzy jak dotąd nie brali w nich udziału z powodu terminu, lokalizacji czy odległości. Tak będzie i teraz! Osoby, które fizycznie nie będą mogły znaleźć się na widowiskach, obejrzą je z zacisza domowej kanapy. Ale czy nie jesteście ciekawi co szykują badacze z innych europejskich miast i regionów na święto nauki?

Forma zdalnego uczestnictwa w Nocy Naukowców ułatwi i tym razem podróżowanie po Europejskich wydarzeniach. Jednego wieczoru, będziecie mogli odwiedzić widowiska zarówno w Małopolsce jak i na Malcie, Cyprze, Szwecji czy w Holandii.

Obraz w sposób bajkowy przedstawia lunetę skierowaną w gwiazdy

Co przygotowują nasi sąsiedzi z nad Bałtyku?

Noc Naukowców w Szwecji to po prostu – ForskarFredag. W ramach wydarzenia, planuje się przeprowadzenie masowego eksperymentu naukowego, który będzie próbował odpowiedzieć na pytanie: „Czy domy w których mieszkają Szwedzi są dostępne dla ich starszych użytkowników?” Sprawdzona zostanie m.in. wysokość progów w domu i na balkonie czy szerokość drzwi wejściowych. W doświadczeniu, którego koordynatorem jest Uniwersytet Lund, wezmą udział młodzi wolontariusze, uczniowie, nauczyciele oraz osoby starsze, które za pomocą miarki lub linijki zmierzą wymagane odległości w swoich domach. Skandynawowie, organizują również konkurs dla samych naukowców. Zadaniem uczestników (Researches Grand Prix) będzie przedstawienie swoich badań i najciekawszych osiągnięć naukowych w sposób inspirujący, ciekawy i urzekający w zaledwie 4 minuty !!

Malta

Festiwal artystyczno-naukowy rozbrzmi nocą w stolicy Malty. „Nauka w Mieście” (Science in the city) organizowana w ramach Nocy Naukowców od lat buduje mosty pomiędzy badaczami i artystami na wyspie. Festiwal w Valettcie jest połączeniem sztuki z nauką, który w ubiegłym roku odwiedziło ponad 50 tys. uczestników. Widzowie mogą wysłuchać jazzowych kompozycji wykonywanych przez tamtejszą orkiestrę oraz zobaczyć naukowe pokazy. Co w tym roku? Organizatorzy z Valetty, planują przeprowadzenie akcji pod hasłem „Siej nasiona”! Taki tytuł ma na celu uświadomienie mieszkańcom jak wielki i znaczący wpływ mogą mieć na projektowanie swojej przyszłości. Uświadamianie odbywa się przez sztukę, a poprzez dodany element nauki organizatorzy liczą, że uda się im połączyć branże przemysłowe, organy rządu, obywateli i naukowców, aby wspólnie rozwiązywać problemy z którymi boryka się świat.

Jak wiecie, przygotowania do Europejskiej Nocy Naukowców trwają już w całej Europe. Jeśli jesteście ciekawi co szykują naukowcy z kraju torreadorów czy Cypryjczycy, śledźcie uważnie naszą stronę, bo już niebawem pojawi się kolejny news, w którym przedstawimy propozycje naukowych atrakcji z Hiszpanii, Cypru i Grecji.

Dostosuj