fbpx

Jak wygląda Śródziemnomorska Noc Naukowców i czym różni się od Małopolskiej?

Śródziemnomorski Festiwal Nauki.

Hiszpania, Grecja i Cypr połączyli siły tworząc konsorcjum wspólnie dla – Śródziemnomorskiej Nocy Naukowców. Mednight 2021 to zrzeszenie aż 13 regionów Hiszpanii oraz Cypru i Grecji. Członkowie grupy uświadamiają odbiorcom znaczenia nauki i rozwoju w krajach śródziemnomorskich z naciskiem na rolę kobiet w tej dziedzinie. W 2021 roku badacze skupią się na klimacie, czystej energii, geologii, bioróżnorodności, diecie i odżywianiu. Naukowcy zwrócą również uwagę obserwatorów na antropologię, historię i przyszłość nauki. Tematy te zgodne są z celami Europejskiego Zielonego Ładu, ponieważ tegoroczna Europejska Noc Naukowców jest poświęcona Europejskiemu Zielonemu Porozumieniu.

We Włoszech festiwal nauki brzmi pod hasłem akronimu LEAF: heaL thE plAnet Future”.  Dbanie o planetę i jej przyszłość będzie tematem przewodnim wydarzenia, lecz Włosi już od 4 czerwca przygotowują się na Noc Naukowców, organizując spotkania z naukowcami, wykłady i ciekawe ekspozycje czy warsztaty. Uczestnicy  projektu „Czekając Na Noc” będą mieli również okazję spotkania się ze laureatem nagrody Nobla z dziedziny Fizyki: Michaelem Mayorem. W samym dniu wydarzenia naukowcy wrócą do swoich laboratoriów i biur by gościć młodzież i opowiadać o swojej naukowej pasji.

Powyżej przedstawiono tylko kilka przykładów Nocy Naukowców w Europie. Wydarzenie organizowane jest w kilkunastu krajach, i każdy ma swój pomysł na zainteresowanie naukowymi ciekawostkami. Jeśli nie możecie uczestniczyć osobiście w wydarzeniach Małopolskiej Nocy Naukowców, oczywiście możecie to zrobić online! Dostęp do Internetu pozwoli Wam nie tylko zobaczyć małopolskie atrakcje, ale również Hiszpańskie czy Szwedzkie.

Dostosuj