Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym gościem 👩🔬 – prof. dr hab. Justyną Drukałą.
W ramach swojego wykładu prof. Justyna Drukała opowie czym zajmuje się w swojej codziennej pracy i jak duże znaczenie ma ta praca. Uczestnicy będą mogli znaleźć odpowiedzi na pytania:
- Czym jest inżynieria tkankowa?
- Jak można poza organizmem stworzyć tkankę?
- Na czym polega hodowla komórek, kto i gdzie może prowadzić takie hodowle?
- Jak działa w organizmie wyhodowana tkanka?
Prof. dr hab. Justyna Drukała – nauczyciel akademicki, twórca i kierownik Banku Komórek i Wytwórni Produktów Leczniczych Terapii Zaawansowanej w Zakładzie Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 25 lat zajmuje się biologią komórek macierzystych skóry oraz hodowlą i aplikacją kliniczną hodowanych in vitro komórek naskórka w leczeniu ciężkich oparzeń i ran przewlekłych. W swojej pracy kontynuuje badania nad produktami leczniczymi terapii zaawansowanej i ich potencjalnym wykorzystaniem w medycynie regeneracyjnej. We współpracy z jednostkami klinicznymi bierze aktywny udział w opracowywaniu strategii aplikacji produktów ATMP w próbach klinicznych. Jest członkiem Komisji Ekspertów Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń ds. Procedur Leczenia Oparzeń w Polsce, a także Krajowej Rady Transplantacyjnej (Zespołu ds. Strategii Rozwoju). W 2017 roku wyróżniona nagrodą Złoty Otis, najważniejszą nagrodą konsumencką polskiego rynku farmaceutycznego za badania w dziedzinie inżynierii tkankowej oraz nagrodą Portrety Medycyny Polskiej (Wydarzenie Roku 2018) za uratowanie życia oparzonemu dzięki zastosowaniu wyhodowanych komórek skóry pacjenta.
Oprócz wykładu prof. dr hab. Justyny Drukały w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowano moc innych atrakcji, organizowanych przez Województwo Małopolskie i Eksperymentatorów, a także przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Na większość tych wydarzeń obowiązuje wcześniejsza rejestracja (z wyjątkiem aktywności plenerowych dostępnych dla wszystkich zainteresowanych).
Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do skorzystania z tej szerokiej oferty. W wyszukiwarce wydarzeń wystarczy wybrać jedną z ww. instytucji i zapoznać się z jej programem przygotowanym w Muzeum specjalnie na „Małopolską Noc Naukowców 2022”.