Czym jest inżynieria tkankowa?

Opis wydarzenia:

Organizator: Województwo Małopolskie i Eksperymentatorzy

Obszar: inteligentne i bardziej zielone miasta

Zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym gościem 👩‍🔬 – prof. dr hab. Justyną Drukałą.

W ramach swojego wykładu prof. Justyna Drukała opowie czym zajmuje się w swojej codziennej pracy i jak duże znaczenie ma ta praca. Uczestnicy będą mogli znaleźć odpowiedzi na pytania:

  • Czym jest inżynieria tkankowa?
  • Jak można poza organizmem stworzyć tkankę?
  • Na czym polega hodowla komórek, kto i gdzie może prowadzić takie hodowle?
  • Jak działa w organizmie wyhodowana tkanka?

 

Prof. dr hab. Justyna Drukała – nauczyciel akademicki,  twórca i kierownik Banku Komórek i Wytwórni Produktów Leczniczych Terapii Zaawansowanej w Zakładzie Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 25 lat zajmuje się biologią komórek macierzystych skóry oraz hodowlą i aplikacją kliniczną hodowanych in vitro komórek naskórka w leczeniu ciężkich oparzeń i ran przewlekłych. W swojej pracy kontynuuje badania nad produktami leczniczymi terapii zaawansowanej i ich potencjalnym wykorzystaniem w medycynie regeneracyjnej. We współpracy z jednostkami klinicznymi bierze aktywny udział w opracowywaniu strategii aplikacji produktów ATMP w próbach klinicznych. Jest członkiem Komisji Ekspertów Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń ds. Procedur Leczenia Oparzeń w Polsce, a także Krajowej Rady Transplantacyjnej (Zespołu ds. Strategii Rozwoju).  W 2017 roku wyróżniona nagrodą Złoty Otis, najważniejszą nagrodą konsumencką polskiego rynku farmaceutycznego za badania w dziedzinie inżynierii tkankowej oraz nagrodą Portrety Medycyny Polskiej (Wydarzenie Roku 2018) za uratowanie życia oparzonemu dzięki zastosowaniu wyhodowanych komórek skóry pacjenta.

Link do rejestracji

Oprócz wykładu prof. dr hab. Justyny Drukały w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie przygotowano moc innych atrakcji, organizowanych przez Województwo Małopolskie i Eksperymentatorów, a także przez Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Na większość tych wydarzeń obowiązuje wcześniejsza rejestracja (z wyjątkiem aktywności plenerowych dostępnych dla wszystkich zainteresowanych).

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do skorzystania z tej szerokiej oferty. W wyszukiwarce wydarzeń wystarczy wybrać jedną z ww. instytucji i zapoznać się z jej programem przygotowanym w Muzeum specjalnie na „Małopolską Noc Naukowców 2022”.

Informacje:

ADRES : ul. Jana Pawła II 39, Kraków

LOKALIZACJA WYDARZENIA : Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Skip to content