Zainscenizowane zostanie miejsce przestępstwa, odpowiadające następującemu scenariuszowi:
„Policjanci przybyli na miejsce wypadku drogowego stwierdzają, że doszło do zderzenia samochodu z przeszkodą. Samochód okazał się skradziony i został najwyraźniej porzucony przez kierowcę. Jego przeszukanie prowadzi do odkrycia, że w bagażniku znajdują się zwłoki zastrzelonego mężczyzny. W kabinie samochodu znaleziono również zgubiony dokument, na podstawie którego udaje się ustalić adres kierowcy. Przeszukiwanie jego mieszkania prowadzi do odkrycia, że jest on prawdopodobnie od dawna poszukiwanym, lecz do tej pory nieuchwytnym seryjnym mordercą. Człowiek ten wysyłał wcześniej do policji listy – zagadki, wskazujące kto będzie jego kolejną ofiarą. Wskazówki te były na tyle niejasne, że nie pozwalały na uratowanie ofiar i dopiero po znalezieniu kolejnych ciał oczywistym stawało się, kogo morderca miał na myśli. W jego mieszkaniu znaleziono odręczne notatki, a charakter pisma zgadza się z pismem z listów. Ujawniono również liczne ślady krwi, broń i narzędzia, prawdopodobnie używane w przestępstwach oraz przedmioty zabrane ofiarom”.
Na bazie tego fikcyjnego scenariusza zwiedzający zapoznają się z rodzajami śladów jakie znaleźć można na miejscu przestępstwa oraz sposobami ich ujawniania, zabezpieczania i późniejszej analizy laboratoryjnej.
Zaprezentowane zostaną:
- Metody zabezpieczania śladów, w szczególności śladów daktyloskopijnych i biologicznych oraz objaśniona zostanie metodyka identyfikacji osób na podstawie takich śladów.
- Weryfikacja wersji przebiegu zdarzenia na podstawie analizy plam krwawych.
- Analiza mechanoskopijna – badania porównawcze śladów na łuskach i pociskach.
- Analiza porównawcza pisma, ujawnianie pisma wgłębionego.
- Analiza nieznanej substancji – tabletek znalezionych w samochodzie i mieszkaniu podejrzanego.
- Pracownia Genetyki Sądowej – zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć laboratorium i prześledzić metodykę analizy próbek biologicznych (DNA).
Organizacja:
- Instytut jest dostępny dla uczestników w godzinach 18.00 – 24.00.
- Wejścia odbywają się w zorganizowanych grupach o określonych godzinach, tj.:
18.00, 18.45, 19.30, 20.15, 21.00, 21.45, 22.30. - Obowiązuje obowiązek wcześniejszego zarejestrowania się do wspomnianych grup.
- Zajęcia dla każdej grupy (pobyt na terenie Instytutu) trwają po 80 min.
- Pokazy przeznaczone są dla osób powyżej 16. roku życia. Przy wejściu na pokazy będą sprawdzane dokumenty potwierdzające wiek uczestników.
Uwaga:
Informujemy, że Województwo Małopolskie korzysta z uprzejmości Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, który jako instytucja badawcza posiada określoną specyfikę działania, a także ściśle określone procedury bezpieczeństwa. Z uwagi na bezpieczeństwo udostępnianych laboratoriów oraz pozostałych pomieszczeń, Instytut dopuszcza udział określonej liczby osób w poszczególnych grupach. Ponadto godziny pokazów są dostosowane do godzin pracy wskazanych przez Instytut i nie mogą kolidować z harmonogramem pracy Naukowców.