Prezentacja dokonań głównych działów IFJ PAN w namiotach ustawionych na wolnym powietrzu. Spotkania z naukowcami, prezentacje eksperymentów fizycznych:
- Namiot Oddziału Fizyki i Astrofizyki Cząstek – Pokaz prawdziwej aparatury do badania najmniejszych składników materii, gry dotyczące cząstek, spotkania z badaczami tajemnic materii (i antymaterii!)
- Namiot Oddziału Fizyki Jądrowej i Oddziaływań Silnych Czym jest zupa kwarkowo-gluonowa? Czy wiesz jak zbudować świetlny miecz? Po co i jak badamy zderzenia jądrowe? Odpowiedzi na te wszystkie pytania możesz poznać zaglądając do namiotu Oddziału Fizyki Jądrowej i Oddziaływań Silnych. U nas zobaczysz detekcję promieniowania kosmicznego za pomocą detektora scyntylacyjnego. Pokażemy Ci jak działa komora mgłowa i jak samemu ją skonstruować. Poznasz muzykalne nuklidy w interaktywnym warsztacie spektroskopii promieniowania gamma. Ponadto, spróbujemy razem ustalić czy oddziaływanie foton-foton daje szansę na konstrukcję miecza świetlnego oraz dlaczego i jak w eksperymencie ALICE (A Large Ion Collider Experiment) na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) gotujemy zupę kwarkową! W namiocie Oddziału Fizyki Jądrowej i Oddziaływań Silnych dowiesz się wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć o fizyce reakcji jądrowych, ale nawet nie wiedziałeś jak zapytać!
- Namiot Oddziału Fizyki Materii Skondensowanej – Tutaj zobaczycie różne ciecze nienewtonowskie i sami sprawdzicie ich niezwykłe własności. Odkryjecie zasadę działania silnika homopolarnego, pociągu elektromagnetycznego (modele), fontanny cieplnej, spróbujecie swoich sił w starciu z atmosferą. Zobaczycie przykłady ciekawych struktur krystalicznych, silnik wykorzystujący zjawisko pamięci kształtu oraz niezwykłe doświadczenia z udziałem magnetyków i nadprzewodników.
- Namiot Oddziału Fizyki Teoretycznej – Czarne dziury i gwiazdy neutronowe – to chyba najciekawsze obiekty we wszechświecie a rejestracja fal grawitacyjnych (Nobel 2017) to arcydzieło precyzji i pomysłowości tysięcy fizyków. Będą one omawiane razem z samą grawitacją, która, jak wiemy od Einsteina, nie jest siłą ale strukturą czasoprzestrzeni co już zasługuje na uwagę nas wszystkich. O początkach wszechświata można będzie dowiedzieć się oglądając wyniki badań plazmy gluonowo-kwarkowej – najbardziej spektakularnej formy materii, która tworzona jest w największych zderzaczach cząstek na Ziemi (np. w CERN). Opis jej tworzenia i zachowania się, choć trudny i wymagający kunsztu fizyków, jest naprawdę ciekawy i możliwy dzięki latom pracy fizyków w IFJ PAN. Będzie można też dowiedzieć się o strukturach fraktalnych, które występują wszędzie i mogą opisywać zarówno np. skaliste wybrzeże morza jak i strukturę kalafiora i chmur. Dzięki nim można też opisywać a nawet przewidywać zachowania giełd na świecie i naukowo czytać całą dostępną literaturę….
- Namiot Oddziału Badań Interdyscyplinarnych – Prezentowana będzie zasada działania mikroskopu sił atomowych (AFM) na przykładzie makroskopowego modelu AFM zbudowanego z klocków Lego. Podstawowe wykorzystanie AFM w IFJ PAN jest związane z pytaniem w jaki sposób w oparciu o zmianę elastyczności komórek można identyfikować zmiany nowotworowe. Pokazana zostanie rzeczywista konstrukcja mikroskopu AFM, który został skonstruowany w naszym instytucie. Zaprezentowane będzie również Laboratorium Obrazowania Spektroskopowego, gdzie prowadzone są badania dla potrzeb zwalczania chorób nowotworowych oraz innych patologii poprzez obrazowanie spektroskopowe układów tkankowych, komórkowych oraz prowadzenie badań na poziomie molekularnym. Będzie można zobaczyć także przykładowe obrazy wnętrza ciała małych zwierząt uzyskane różnymi technikami obrazowania magnetyczno-rezonansowego, ilustrujące wykorzystanie tych technik w badaniach neurologicznych i kardiologicznych.
- Namiot CREDO – Zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia rejestracji cząstek z kosmosu. Mało wiemy o tym, że w każdej sekundzie jesteśmy bombardowani cząstkami, które powstały w atmosferze Ziemi po zderzeniu z cząstkami – podróżnikami powstałymi miliony lat temu i przemierzającymi bezkres wszechświata aby w końcu dotrzeć do nas. Pokazane będą dwa wielkie obserwatoria, w których pracują naukowcy: Pierre Auger w Argentynie o powierzchni średniego województwa w Polsce oraz Bajkał – najgłębsze na świecie, zanurzone kilometr pod wodą. Praca tam to prawdziwa przygoda dla prawdziwych twardzieli! Będzie można też uczestniczyć w łapaniu cząstek samemu – używając np. swojego smartfona przez dołączenie się do projektu CREDO w IFJ PAN. Dzięki temu każdy z nas, od ucznia po emeryta może zostać naukowcem – współautorem być może fundamentalnych odkryć. Może też uda się pomóc ostrzegać ludzi przed nadchodzącym trzęsieniem Ziemi lub wytłumaczyć pochodzenie niektórych chorób, których źródeł jeszcze nie znamy? Badanie cząstek z kosmosu ma ogromną przyszłość i ważne, że możemy to robić wszyscy już tu i teraz.
- Podsłuchiwanie satelitów (15:00-21:00) – Nasłuchiwanie oraz rejestracja zdjęć z satelitów pogodowych przelatujących nad IFJ PAN przy pomocy prostej karty telewizyjnej do komputera oraz kawałka drutu jako anteny. Będziemy również śledzić sygnały nadawane z samolotów przelatujących wokół Krakowa.
- Namiot KONSTRUKTORA (15:00-20:00) – Specjalne miejsce dla dzieci i nie tylko, gdzie uczestnicy będą mogli zbudować proste modele urządzeń fizycznych (takie jak: spektroskop, poduszkowiec, peryskop, kalejdoskop) i zabrać je do domu. Uczestnicy dowiedzą się jak działają wykonane przez nich urządzenia. Mamy nadzieję, że rozbudzi to ich ciekawość w dalszym poznawaniu świata. Dodatkowo będzie można spróbować swoich sił w roli konstruktora ciekawych budowli z klocków. Dla najzwinniejszych konstruktorów przewidziane są nagrody.
- Tatuaż z fizyką w tle – Mini salon tatuażu wodnego (zmywalnego).