Jeszcze nie opadł kurz po tegorocznej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców, a już wiemy, że 15. urodziny wydarzenia, które odbyły się w piątek 24 września były spektakularnym przedsięwzięciem i niezapomnianym przeżyciem. Dowodem na to może być fakt, że (już zgodnie z tradycją) w ostatni piątek września, tysiące widzów bacznie obserwowało doświadczenia, pokazy i ekspozycje wykonywane z okazji tegorocznej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców.
Z powodu zagrożenia epidemicznego po raz pierwszy w historii demonstracje i pokazy popularnonaukowe odbywały się zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, dlatego dosłownie każdy mógł wziąć w nich udział. I tak też się stało. Eksperymenty przygotowane przez badaczy i uczonych płynęły w świat niczym ciecz w menzurkach, a doświadczenia z laboratoriów rozbłyskały do dalekich krańców Ziemi za pomocą transmisji online. Nauka jeszcze nigdy nie była, aż tak blisko. Wystarczyło wyciągnąć do niej rękę, i…. kliknąć w transmisję online.
Na inauguracji wydarzenia poznaliśmy laureatów konkursu EKO-MOC NAUKOWCA, dla którego uczestnicy przygotowywali prace plastyczne pochodzące z recyklingu, oraz obejrzeliśmy niezwykłe pokazy naukowe, a w nich m.in. urodzinowy tort, podróż w kosmos czy płonąca ręka. Prace laureatów dostępne są na stronie: www.nocnaukowcow.malopolska.pl/konkurs/
Jak co roku Partnerzy naszego wydarzenia nie zawiedli. Pokazy, które przygotowali odznaczały się wyjątkowo ciekawym i interesującym programem. Na MNN2021 można było wysłuchać m.in bardzo ciekawych wykładów, na których prelegenci dzielili się opowieściami i zdobytym doświadczeniem podczas kariery naukowej. Przedsięwzięcia zachęcały młodzież do aktywnego uczestnictwa w przeprowadzanych doświadczeniach, grach i zabawach, oraz do refleksji nad poziomem zanieczyszczenia wód, czy dewastacją środowiska.
Naukowe wydarzenie nie tylko dla Małopolan!
W tegorocznym wydarzeniu uczestniczyło ok. 48 tys. osób. Naukowe show przygotowało ponad 1200 naukowców, uczonych, badaczy i innych pracowników z instytucji oraz studenci z blisko 85 kół naukowych. Łącznie, blisko 40 instytucji partnerskich, zaprezentowało ok. 2 000 atrakcji: doświadczeń, gier, zabaw, quizów i innych aktywności. W wydarzeniach uczestniczyli widzowie nie tylko z naszego regionu!
Same eksperymenty naukowe przygotowane przez Województwo Małopolskie i inauguracja wydarzenia zainteresowały ok. 550 osób, w tym widzów z Ukrainy, Wielkiej Brytanii czy Niemiec! Na stronie internetowej wydarzenia zaobserwowano odsłony nie tylko gości z Małopolski, ale też z województw: śląskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubelskiego, pomorskiego, łódzkiego, podkarpackiego oraz dolnośląskiego. W wydarzeniu uczestniczyli także widzowie ze Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Szwecji, Holandii, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, a także z odległych Indii, Chin, Brazylii i Kanady. Oficjalny profil na Facebook-u po wydarzeniu uzyskał już prawie 10 tys. obserwujących, a posty z tygodnia poprzedzającego przedsięwzięcie przeczytało łącznie blisko 400 tys. osób! To cyfry, które mówią same za siebie!
Małopolska Noc Naukowców jest częścią organizowanej od 2005 roku Europejskiej Nocy Naukowców – „European Researchers’ Night”. Projekt organizowany w blisko 200 miastach Europy skierowany jest przede wszystkim do prawdziwych pasjonatów nauki i cieszy się ogromną popularnością.
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Nadzoru Właścicielskiego i Gospodarki
Zespół ds. Współpracy Gospodarczej