logo-noc-naukowców w białym kolorze
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

19 lutego: Dzień Nauki Polskiej

Od trzech lat w naszym kraju 19 lutego obchodzimy narodowe święto: Dzień Nauki Polskiej!

Ta data, jak się pewnie domyślacie, nie została ustalona przypadkowo. Jest to dzień narodzin Mikołaja Kopernika, bo dokładnie 549 lat temu na świat przyszedł ten, który uświadomił ludzkości, że Ziemia nie jest płaska, a planety krążą wokół Słońca. Teoria heliocentryczna naukowca z Torunia pozwoliła ustalić porządek planet i proporcje ich orbit oraz uświadomiła dotychczasowe błędy w szacunkowej ocenie rozmiarów kosmosu. To było wieeeeelkie odkrycie, które pozwoliło lepiej poznać Wszechświat!

Dzień Nauki Polskiej to święto, które wspomina nie tylko osiągnięcia Mikołaja Kopernika, ale i innych zasłużonych naukowców. Ignacy Łukasiewicz, Maria Skłodowska-Curie, Zygmunt Wróblewski czy Karol Olszewski to również ważne postaci ze świata nauki. Rok 2022 jest właśnie rokiem Ignacego Łukasiewicza. Czy wiecie, że naukowiec który zrewolucjonizował przemysł, wynalazł lampę naftową i utworzył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, dorabiał kiedyś w fabryce ałunu (związku chemicznego o właściwościach antybakteryjnych)?

Dzień Nauki Polskiej uświadamia nam, że na każdym podwórku rodzi się geniusz, a każdy geniusz przecież kiedyś był dzieckiem. Naukowcy także kiedyś byli dziećmi, mieli swoje marzenia, pasje i troski. Dlatego ważne jest, by pielęgnować zainteresowania już od najmłodszych lat. Rozwijać je i pogłębiać na przykład poprzez uczestnictwo w wydarzeniach takich jak nasza Małopolska Noc Naukowców! W 2018 roku, podczas wrześniowego wydarzenia szczególnie pochylaliśmy się nad osiągnięciami polskich badaczy i przybliżaliśmy ich sylwetki. Święto Nauki Polskiej to doskonały moment, by powrócić do tych chwil i przypomnieć materiał, który ozdabiał 12. edycję Małopolskiej Nocy Naukowców.  

Zobaczcie sami, czym zajmował się Ignacy Łukasiewicz:
Małe DINKSY – Małopolska Noc Naukowców 2018 – Ignacy Łukasiewicz – YouTube

Czy wiesz:
– że Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski, skroplili powietrze? : Małe DINKSY – Małopolska Noc Naukowców 2018 – Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski – YouTube
– że Maria Curie Skłodowska pierwsze pieniądze zarobiła w Krakowie? Małe DINKSY – Małopolska Noc Naukowców 2018 – Maria Curie-Skłodowska – YouTube
– kim był Leonardo Da Vinci z Galicji? : https://www.youtube.com/watch?v=sD8a6gSDZn4
– kto wymyślił pojazd księżycowy ?  : https://www.youtube.com/watch?v=CvfFwzi-PY8

Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju. Dlatego z okazji tak ważnego święta, dziękujemy wszystkim naukowcom, badaczom i pracownikom szkolnictwa wyższego za ich zaangażowanie, pracę i osiągnięcia których dokonali, by ułatwić nam codzienne życie.

UWAGA:  Naukowców z krakowskich uczelni wyższych będziecie mieli okazję spotkać już na najbliższej Małopolskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się 30 września 2022 r!