High-five z naukowcem!

Małopolska Noc Naukowców (MNN) to wydarzenie popularnonaukowe, które już we wrześniu otworzy umysły Małopolan, jednocześnie otwierając unikalne laboratoria i pokazując specjalistyczne aparatury. Już 29 września w Małopolsce mile widziany będzie każdy, komu naukowe zagadnienia nie są obce.

Przedsięwzięcie „European Researchers Night” zostało zainicjowane przez Komisję Europejską w 2007 roku i odbywa się tradycyjnie w ostatni piątek września, w ponad 400 miastach Europy. To wydarzenie skierowane przede wszystkim do dzieci, młodzieży i fascynatów naukowych przedsięwzięć. Tak samo jest w Małopolsce, gdzie od 17-stu lat MNN odbywa się w kilku miastach regionu. We wrześniowy wieczór każdy może bezpłatnie zwiedzać laboratoria, uczestniczyć w wykładach, warsztatach i pokazach naukowych, czerpiąc z nich co najlepsze i sprawdzając jak funkcjonuje nauka w praktyce.

Co pokazywać, by zobaczyć i jak uczyć by nauczyć? Doskonale wiedzą o tym Partnerzy Małopolskiej Nocy Naukowców, którzy rok w rok zaszczepiają wśród młodych ludzi chęć do zdobywania i pogłębiania wiedzy. Małopolskie uczelnie, instytuty naukowe, firmy B+R oraz podmioty zaangażowane w promocję nauki, firmy badawcze, instytucje edukacyjno-kulturalne, to bohaterowie którzy skrupulatnie i z wyjątkową precyzją przygotowują program, dzięki czemu z roku na rok przybywa uczestników, a pokazy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przedsięwzięcie uświadamia rolę naukowców i ich pracę w codziennym życiu, przybliża dzieciom i młodzieży zawód naukowca, a także zachęca i motywuje do wyboru kariery naukowej. Do grona ponad 40 instytucji partnerskich należą min: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Akademia Górniczo-Hutnicza im S. Staszica w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN, Uniwersytet Ekonomiczny czy Instytut Fizyki Jądrowej Państwowej Akademii Nauk im. St. Niewodniczańskiego w Krakowie.
Sam udział w wydarzeniu i przynależność do elitarnego grona partnerów MNN, również jest istotna dla nich samych – naukowców, studentów oraz osób pracujących w tych instytucjach i opracowujących program. Z roku na rok grono to powiększa się, a to prowadzi do ciągłego doskonalenia i bardziej urozmaiconych aktywności w następnych edycjach oraz tworzy wydarzenie bardziej prestiżowym.

No to zaczynamy.
Dziadek i babcia mają razem 126 lat. Dziadek ma dwa razy tyle lat ile babcia miała wtedy kiedy dziadek miał tyle ile babcia ma obecnie. Ile lat ma babcia? To jedna z przykładowych  zagadek logicznych z którymi mierzą się uczestnicy MNN. Podczas wrześniowego przedsięwzięcia bystrość umysłu jest nie tylko mierzona, ale też pogłębiana i otwierana na nowe dziedziny życia.

Idąc do instytucji tworzących MNN, uczestnicy aktywnie spędzają czas. Co tam robią? Przeprowadzają samodzielnie doświadczenia, rozwiązują trudne zagadki umysłowe, wcielają się w rolę motorniczego czy np. programują robota. Wszyscy jednogłośnie przyznają, że jest to wyjątkowy wieczór dostarczający każdemu rokrocznie niezapomnianych przeżyć w niedostępnych na co dzień miejscach. Dlatego też, uczestniczą w nim co roku. Warto w tym miejscu wspomnieć o rekordzistach, którzy mają na swoim koncie zaliczoną obecność na kilkunastu edycjach MNN! Co przyciąga młodzież do laboratoriów? Noc jest przede wszystkim chwilą na rozmowy z prawdziwymi naukowcami i okazją do przeprowadzenia unikalnych eksperymentów w miejscach, do których na co dzień osoby, które w nich nie pracują,  nie mają wstępu. Nowe technologie, innowacyjne rozwiązania przemysłu, roboty, pojazdy konstruowane przez studentów, wybuchy w laboratoriach, tajniki świata roślin, medycyna czy branża kosmiczna to zaledwie kilka dziedzin, które można zgłębić i odkryć na nowo podczas tej wyjątkowej Nocy. Wydarzenie którego koordynatorem jest Województwo Małopolskie oprócz szczepienia w młodzieży zainteresowania nauką i promowania rozwoju zainteresowań (co często przekłada się na przyszłe kształcenie akademickie ), pomaga też w kształtowaniu tożsamości młodych ludzi. Zgłębianie wiedzy o ulubionej dziedzinie umożliwia odkrywać swoje własne talenty, oraz pozwala na zbudowanie indywidualnego stylu i charakteru. Gdy zostaną zaszczepieni wiedzą i pasją, zaczynają rozwijać swoją tożsamość i określać, jaki zawód chcą wykonywać w przyszłości. Często odpowiedź brzmi – chcę zostać NAUKOWCEM!

We wrześniu ubiegłego roku przedsięwzięcie przyciągnęło do małopolskich laboratoriów oraz na sale wykładowe ok. 53 tys. osób. Uczestnicy MNN mogli wybierać spośród ok. 2 tys. aktywności, które zaprezentowało ponad 40 instytucji, w blisko 70 lokalizacjach w Małopolsce. Łącznie, wydarzenia dla umysłów ścisłych, humanistów i przyrodników przygotowało 750 naukowców i 1200 studentów z prawie 120 kół naukowych. W 2022 roku MNN odbywała się w: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Skawinie, Oświęcimiu, Niepołomicach, Chrzanowie, Sułkowicach- Bolęcinie.

Kosmiczna edycja
Już 29 września w 10-ciu miejscowościach w Małopolsce odbędzie się wyjątkowa – 17. odsłona wydarzenia. Trwa Rok Kopernikański a tegoroczna edycja będzie tym samym szczególna, bo będzie przebiegać w duchu odkryć wielkiego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika. W tym roku mija 550 lat od jego urodzin. Nie trzeba być ekspertem, aby docenić wkład Kopernika w rozwój nauki. To właśnie on jako pierwszy sformułował teorię heliocentryczną, czyli model Układu Słonecznego, w którym to Słońce znajduje się w centrum, a Ziemia i inne planety krążą wokół niego. Jego odkrycie było przełomowe i zmieniło nasze postrzeganie kosmosu. Podczas Nocy Naukowców uczestnicy będą mieli okazję poznać jeszcze więcej ciekawych faktów na temat kosmosu, samego Kopernika i rozwoju branży kosmicznej, a także innych dziedzin nauki. Wiele instytucji naukowych otworzy swoje drzwi dla zwiedzających, oferując różnorodne atrakcje i eksperymenty przygotowane z myślą o polskim astronomie.

Wszystko to w atmosferze zabawy i pozytywnej energii!


Skip to content