Podczas pokazów i eksperymentów pod ogólną nazwą „Chemia jest fascynująca!” uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić nasze laboratoria badawcze i zapoznać się z aparaturą, którą na co dzień my – chemicy wykorzystujemy w naszej pracy. W ramach wydarzenia „Chemia jest fascynująca!” zapraszamy osoby zainteresowane do jednego z dwóch przygotowanych przez nas na tę okazję laboratoriów.
Podczas pokazu „Barwy fluidyzacji” uczestnicy dowiedzą się czym jest fluidyzacja oraz jakie są jej odmiany, a także zobaczą przykłady wykorzystania techniki fluidalnej do spalania odpadów elektronicznych i ekstrakcji cennych substancji z surowców roślinnych. W trakcie eksperymentów spalania będzie możliwość obserwacji zmian barwy płomienia. Z kolei w pokazie trójfazowej ekstrakcji fluidalnej uczestnicy zobaczą zmianę barwy rozpuszczalnika w trakcie trwania procesu.
Podczas pokazu „Wszystko płynie – czyli czym jest lepkość?” uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami związanymi z wpływem lepkości na przepływ jednej fazy i układu wielofazowego. Omówione zostaną zagadnienia związane z wpływem lepkości na przeprowadzaną reakcję chemiczną. Jak wiemy każdy człowiek potrafi wyobrazić sobie zakłady chemiczne jako ogromne instalacje produkcyjne. Czy aż tyle miejsca potrzebne jest do przeprowadzenia reakcji chemicznej? Oprócz czysto chemicznych aspektów zrozumienie zachodzącego procesu jest równie istotne. Pamiętajmy „Inżynieria chemiczna jest fascynująca”.
Z uwagi na ogromne zainteresowanie przydział do zwiedzania danego laboratorium odbywa się losowo.