Na pewno każdy z Was słyszał wiele razy o Unii Europejskiej oraz o Komisji Europejskiej. Ale czy znacie wszystkie kraje członkowskie Unii, wiecie jakie są symbole Unii oraz czym zajmuje się Komisja Europejska?
Od pierwszej edycji „Małopolskiej Nocy Naukowców” w 2007 r. (czyli już od osiemnastu lat!) organizujemy dla Was Punkt Informacyjny Komisji Europejskiej, gdzie możecie uzyskać odpowiedzi na te wszystkie pytania. W tym roku jest on dostępny również w formule online na naszej stronie. Przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy o Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej, a także liczne interaktywne gry i zabawy, w trakcie których możecie nie tylko sprawdzić swoją wiedzę, ale też świetnie spędzić czas.
Unia Europejska nie jest państwem, ale wyjątkowym partnerstwem między krajami europejskimi, które nazywane są państwami członkowskimi UE. Ich wspólny obszar obejmuje większość kontynentu europejskiego.
Unia Europejska liczy obecnie 27 państw członkowskich. Jednak nie zawsze była tak duża jak teraz. Gdy w 1951 roku kraje europejskie rozpoczęły współpracę gospodarczą, w procesie tym uczestniczyły jedynie Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy.
Które kraje europejskie są aktualnie członkami Unii?
W których krajach członkowskich walutą jest euro?
Co Unia Europejska robi dla swoich obywateli?
Jakie instytucje działają w strukturach Unii?
Na te pytania, a także wiele innych, odpowiedzi znajdziecie na oficjalnej stronie Unii Europejskiej, gdzie w bardzo prosty i syntetyczny sposób przedstawione są najważniejsze informacje o Unii.
Zachęcamy też do zapoznania się z publikacją UE & JA, gdzie poza dużą dawką wiedzy czekają na Was zadania sprawdzające.
Koniecznie zapoznajcie się z tymi materiałami przed zaglądnięciem do Kącika edukacyjnego.
Czym się zajmuje Komisja Europejska?
Jesteśmy w Punkcie Informacyjnym Komisji Europejskiej, a więc dowiedzmy się również, czym zajmuje się Komisja!
Komisja Europejska jest politycznie niezależnym organem wykonawczym Unii Europejskiej. Komisja została ustanowiona w 1958 r. Jej członkowie to Zespół (tzw. kolegium) komisarzy, po jednym z każdego kraju UE. Komisja jako jedyna jest odpowiedzialna za opracowywanie wniosków dotyczących nowych aktów prawa unijnego. Ponadto wdraża decyzje Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej możecie szczegółowo zapoznać się z zadaniami Komisji. Warto również zajrzeć na stronę Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Komisja ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich 27 państwach członkowskich UE! Ich głównym zadaniem jest przekazywanie mediom i społeczeństwu informacji o polityce UE oraz powiadamianie Komisji Europejskiej o ważnych wydarzeniach w kraju.
Kącik edukacyjny – gry i zabawy
Jeśli zapoznaliście się z najważniejszymi informacjami o Unii Europejskiej, koniecznie zajrzyjcie do Kącika edukacyjnego, gdzie znajdziecie wiele gier, ćwiczeń i materiałów dotyczących Unii. Są one przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Możecie sprawdzić i uzupełnić swoją wiedzę. Wszystkie materiały są przygotowane w podziale na grupy wiekowe:
- do 9 lat – zaglądnij tutaj
- 9-12 lat – zaglądnij tutaj
- 12-15 lat – zaglądnij tutaj
- od 15 lat – zaglądnij tutaj
Mnóstwo interesujących łamigłówek i zagadek o tematyce europejskiej przygotowało też Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Znajdziecie tutaj dwie książeczki dla najmłodszych, opracowane przez Przedstawicielstwo w ramach obchodów 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Łączą one edukację z zabawą, oferując dzieciom rozwijające zadania. Koniecznie zajrzyjcie do nich i sprawdźcie swoją wiedzę!
Unia Europejska i ekologia
Ekologia, jak wiecie, to bardzo ważny temat w naszym życiu. Musimy dbać o naszą planetę i środowisko. A co robi Unia Europejska, aby walczyć z zagrożeniami dla środowiska i zmianami klimatycznymi? Czym jest Europejski Zielony Ład, o którym tyle słyszymy w mediach? Zachęcamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Komisję Europejską. Znajdziecie w nich mnóstwo gier i zabaw, a nawet… przepisów na pyszne i ekologiczne potrawy!
To poradnik ekologiczny skierowany do dzieci w wieku 10+ lat. W publikacji poruszono ważne zagadnienia związane z degradacją środowiska i zmianami klimatycznymi. Pokazano młodzieży, jakie kroki podejmuje Unia Europejska, by przeciwdziałać temu zagrożeniu, przybliżając m.in. założenia Europejskiego Zielonego Ładu.
Nasze żywieniowe decyzje wpływają na kondycję naszą i formę planety. Produkcja tego, co jemy, zostawia trwały ślad środowiskowy i klimatyczny. Komisja Europejska ogłosiła strategię „Od pola do stołu”, której jednym z celów jest zmiana naszych nawyków oraz wsparcie europejskich rolników i producentów żywności dbających o bioróżnorodność. Publikacja „Sprytna kuchnia. Od pola do stołu” zawiera mnóstwo rad i przepisów jak sprytnie wykorzystać to co mamy w kuchni i jeść zdrowo i sezonowo.
Fundusze europejskie
Bardzo ważnym zadaniem Komisji Europejskiej jest zarządzanie polityką UE i przydział środków finansowych. To środki na rozwój wszystkich obszarów naszego życia – edukację, gospodarkę, ochronę środowiska, rolnictwo, a także badania naukowe i innowacje. Między innymi dzięki tym funduszom małopolscy naukowcy mogą prowadzić innowacyjne badania w nowoczesnych laboratoriach, a efekty ich pracy możecie podziwiać podczas Małopolskiej Nocy Naukowców! Jednym z programów finansujących m.in. prowadzenie badań, rozwój kariery naukowej oraz wdrażanie innowacji w przemyśle, jest Program Horyzont Europa. Informacje o możliwościach pozyskania środków w ramach Programu Horyzont Europa można uzyskać w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE . Warto zaznaczyć, że projekt „Małopolska Noc Naukowców” jest jednym z przedsięwzięć współfinansowanych w ramach Programu Horyzont Europa, a także ze środków budżetu Województwa Małopolskiego.
Warto także zapamiętać, że fundusze unijne są również przekazywane przez Komisję Europejską na realizację programów w poszczególnych regionach. W perspektywie finansowej 2021-2027 Województwo Małopolskie realizować będzie Program Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. Jeśli chcecie dowiedzieć się na temat funduszy europejskich w Małopolsce, warto skontaktować się z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich
Interaktywny Punkt Informacyjny Komisji Europejskiej został przygotowany we współpracy z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct Kraków, a także przy wykorzystaniu materiałów opublikowanych na oficjalnych stronach Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.
Projekt dotyczący organizacji „Małopolskiej Nocy Naukowców” jest współfinansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101162463.