Zwiedzający Instytut trafią na zainscenizowane miejsce zdarzenia, odpowiadające następującemu scenariuszowi:
W pokoju domu znaleziono zwłoki mężczyzny z licznymi obrażeniami, spośród których najpoważniejsze stanowiła rana cięta tętnicy szyjnej. Mężczyzna o pseudonimie „Bokser” był znany policji i wcześniej zatrzymany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz handel narkotykami. Niedawno zgodził się zostać świadkiem koronnym, dzięki czemu odstąpiono od wykonania na nim kary pozbawienia wolności. Okoliczności i wygląd miejsca zdarzenia wskazują, że śmierć mężczyzny jest wynikiem zemsty ze strony członków grupy przestępczej, która została rozbita dzięki jego zeznaniom. Czy jednak jest tak w istocie?
Na bazie tego fikcyjnego scenariusza, zwiedzający zapoznają się z rodzajami śladów jakie znaleźć można na miejscu przestępstwa oraz sposobami ich ujawniania, zabezpieczania i późniejszej analizy laboratoryjnej.
Wszystkie zaplanowane zajęcia będą miały miejsce na terenie Instytutu Ekspertyz Sądowych przy ul. Westerplatte 9 w Krakowie. Będą one miały charakter pokazów połączonych z krótkimi wykładami.
Uczestnicy będą także mieli okazję odwiedzić laboratoria Instytutu oraz spotkać się z pracującymi w nich naukowcami.
Organizacja:
- odwiedzający Instytut będą podzieleni na 7 grup liczących maksymalnie 15 osób.
- grupy będą wpuszczane na teren Instytutu co 45 minut, w godzinach: 18.00, 18.45, 19.30, 20.15, 21.00, 21.45, 22.30.
- wymagana jest wcześniejsza rejestracja do wspomnianych grup poprzez formularz rejestracyjny, który będzie dostępny od 19 września od g. 9:00
- czas pobytu każdej z grup na terenie IES wynosi 90 min
- pokazy przeznaczone są dla osób powyżej 18. roku życia (przy wejściu na pokazy będą sprawdzane dokumenty potwierdzające wiek uczestników)
- na terenie obiektu obowiązuje zakaz fotografowania i nagrywania
Informujemy, że Województwo Małopolskie korzysta z uprzejmości Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, który jako instytucja badawcza posiada określoną specyfikę działania, a także ściśle określone procedury bezpieczeństwa. Instytut określa limit uczestników w poszczególnych grupach. Ponadto godziny pokazów są dostosowane do godzin pracy ustalonych przez Instytut i nie mogą kolidować z harmonogramem pracy naukowców.