W labiryncie nauki

Opis wydarzenia:

Organizator: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN w Krakowie

Obszar: Inny obszar

Zwiedzanie wybranych pracowni i laboratoriów Instytutu.

Lista laboratoriów

  • L1 – Pracownia cyklotronu AIC-144
    Budynek nr 1, poziom 0
    Urządzenie zostało zbudowane w całości w IFJ PAN w latach 80-tych i modernizowane na przestrzeni lat do bieżących zastosowań. Jest to akcelerator wielozadaniowy, umożliwiający przyspieszanie trzech rodzajów cząstek (protonów, deuteronów oraz cząstek alfa). Na początku lat 2000-nych podjęto decyzję o przekonstruowaniu urządzenia na cele pierwszej w Polsce a także w Europie środkowo-wschodniej terapii hadronowej nowotworów oka. Używany do aktywacji izotopów promieniotwórczych oraz badań materiałowych, głównie wpływu promieniowania jonizującego na elektronikę. Ze względu na otwartą konstrukcję istnieje możliwość poznania z bliska szczegółów niebywale skomplikowanego urządzenia do badań fizycznych.
  • L2 – Pracownia inżynierii monokryształów
    Budynek nr 1, poziom -1
    ZOBACZ FILM
    Prezentacja unikalnej w skali kraju aparatury do wysokotemperaturowego wzrostu monokryształów metodą mikrowyciągania oraz metodą Czochralskiego. Zwiedzających naszą pracownię zapoznamy z metodami otrzymywania monokryształów z fazy roztopionej oraz przedstawimy budowę i zasadę działania posiadanej przez nas aparatury. Ponadto, Zwiedzający będą mogli na żywo zobaczyć proces wzrostu kryształu fluorku litu metodą Czochralskiego.
  • L3 – Laboratorium aparaturowych źródeł neutronów im. Prof. J.A. Czubka
    Budynek nr 1, poziom 0
    ZOBACZ FILM
    Podczas zwiedzania laboratorium będzie można: zapoznać się z budową i zasadą działania urządzeń pracujących w oparciu o reakcję syntezy termojądrowej (tokamak np. JET, ITER; stellarator np. W7-X; plasma- focus np. PF-24); zobaczyć nasze urządzenie typu plasma- focus (PF-24); wysłuchać prezentacji na temat fuzji termojądrowej.
  • L4 – Laboratorium Spektrometrii Mas
    Budynek nr 1, poziom 0
    W laboratorium Spektrometrii Mas pokażemy specjalistyczną aparaturę wykorzystywaną przez naszych naukowców do badania ilościowego i jakościowego izotopów stabilnych jak i promieniotwórczych w środowisku oraz w organizmie człowieka. Spektrometr mas to wyrafinowane urządzenie, za pomocą którego można zmierzyć nawet śladowe ilości pierwiastków zarówno w żywności, wodzie, włosach ludzkich jak i naszym otoczeniu. Porozmawiamy, na przykład, czy obserwujemy skażenia w lodowcach dalekiej Arktyki albo jaki jest skład naszych włosów. Przekonamy się jakiego ogromu informacji dostarczają badania pierwiastkowe i izotopowe?
  • L5 – Laboratorium badań materii miękkiej – niezwykłe stany skupienia materii
    Budynek nr 2, poziom 0
    ZOBACZ FILM
    W naszym laboratorium będzie można poznać niezwykłe stany skupienia materii, jakimi są ciekłe kryształy. Dowiecie się, gdzie w przyrodzie można spotkać substancje ciekłokrystaliczne i do czego są one używane. Zaprezentowane zostaną ciekawe własności światła, proces powstawania barw i zjawisko polaryzacji światła. Zwiedzający poznają także wpływ bardzo niskich temperatur na własności optyczne otaczających nas przedmiotów.
  • L6 – Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych – pomiary radioaktywności w środowisku
    Budynek nr 3, poziom -1
    Promieniowanie jonizujące pochodzące od naturalnych pierwiastków promieniotwórczych obecne jest na Ziemi już od jej zarania! Możemy je spotkać wszędzie – w zakładach pracy, w swoich domach i na górskim szlaku. W laboratorium LER pokażemy jak i czym się je mierzy i jak ograniczać jego wpływ na ludzi. Porozmawiamy o radonie – naturalnym, gazowym izotopie promieniotwórczym obecnym w naszych domach w kontekście nowych uregulowań prawnych oraz o jego wpływie na organizmy ludzkie. Zobaczymy na żywo promieniowanie jonizujące w komorze mgłowej i ślady tego promieniowania zarejestrowane na detektorach.
  • L7 – Laboratorium Sił Jądrowych
    Budynek CCB, poziom 0
    ZOBACZ FILM
    Czy nukleony są zazdrosne? Okazało się, że właściwości jąder atomowych zawierających więcej niż dwa nukleony nie da się wytłumaczyć nawet najbardziej skomplikowanym oddziaływaniem nukleon-nukleon. Obecność trzeciego nukleonu w pobliżu pary istotnie zmienia oddziaływanie między nukleonami, ten niezwykły efekt badamy za pomocą detektora zainstalowanego w sali doświadczalnej CCB.
  • L8 – Pracownia obrazowania magnetyczno-rezonansowego
    Budynek nr 18, poziom 0
    ZOBACZ FILM
    Prezentacja metody obrazowania umożliwiającej badanie struktury oraz funkcji organów wewnętrznych organizmów żywych, szeroko wykorzystywanej w diagnostyce medycznej. W pracowni wyposażonej w najnowocześniejszą w Polsce aparaturę o polu magnetycznym 9.4T będzie możliwość między innymi obejrzenia szczegółowej struktury mózgu, a także obserwacji pracy serca myszy oraz innych organów wewnętrznych małych zwierząt obrazowanych w warunkach in vivo, z precyzją przewyższającą wielokrotnie skanery używane w praktyce szpitalnej. Goście zapoznają się też z pracami mającymi na celu poszukiwanie nowych terapii w schorzeniach neuro- i kardiologicznych.
  • L9 – Laboratorium Badań Magnetycznych
    Budynek nr 26, poziom 0
    Podczas zwiedzania Laboratorium Badań Magnetycznych zostanie omówiona budowa i zasada działania magnetometru typu SQUID. Zostaną również przeprowadzone pokazy z dziedziny magnetyzmu, niskich temperatur i nadprzewodnictwa, gdzie zaprezentujemy skroplone gazy, takie jak azot i tlen oraz lewitację nadprzewodnika wysokotemperaturowego.
  • L10 – Monitoring radioaktywności powietrza i opadu
    W FJ PAN prowadzony jest od 1990 roku w sposób ciagły monitoring radioaktywności powietrza a od roku 2005 równiez opadu atmosferyzcnego. Prace prowadzone sa w ramach krajowej sieci kooordynowanej przez Państwową Agencję Atomistyki. Stacja w IFJ jest jedną z 7 stacji w Europie które w okresie przechodzenia chmmury z Fukushimy umozliwiła zmierzenie aktywności gazowego jodu w powietrzu. Jako jedyni w Polce prowadzimy pomiary stężeń plutonu w powietrzu. W ramach MNN zapraszmy do zapoznania się z urzędzenia do poboru próbek aerozulu i gazów atmosferycznych oraz opadu.
  • DAI: Dział Budowy Aparatury i Infrastruktury Naukowej
    ZOBACZ FILM

    • Goście zapoznają się z procesem skraplania helu prowadzonym na jednej z najnowocześniejszych instalacji w Polsce. Pokażemy proces od magazynowania gazu, poprzez jego oczyszczanie i skraplanie.
    • Odwiedzającym przedstawione zostanie stanowisko kriogeniczne do badania charakterystyki nadprzewodników z magnesem 16 tesli. Omówiona zostanie jego budowa oraz poszczególne etapy prowadzenia badań.
    • Zapraszamy na krótki wykład o obliczeniach numerycznych dotyczących wymiany ciepła i dlaczego można je wykorzystywać w kryminalistyce.
    • Zaprezentowany zostanie mobilny system do testowania obwodów nadprzewodzących, za pomocą którego testujemy Wielki Zderzacz Hadronów w CERN pod Genewą.
    • Będzie możliwość porozmawiania z osobami, które brały udział przy budowie wielkiej infrastruktury badawczej: LHC, W7-X, XFEL, SPIRAL2, ESS.
    • Dla osób interesujących się drukiem 3D – zapraszamy na pokazowe stanowisko.
  • CCB – Centrum Cyklotronowe Bronowice 
    ZOBACZ FILM
    ZOBACZ WIRTUALNY SPACER
    * zwiedzanie od godz. 20:00
    Wizyta w jedynym w Polsce miejscu, gdzie prowadzona jest radioterapia protonowa dla pacjentów z chorobami nowotworowymi. Zwiedzającym zaprezentujemy stanowisko terapii oka oraz halę, w której prowadzone są eksperymenty z zakresu fizyki jądrowej.
  • Projekt INSPIRE
    Celem projektu INSPIRE jest rozwój nowej infrastruktury w radioterapii protonowej oraz zbudowanie platformy dla wspólnych badań w jednostkach klinicznych, ośrodkach akademickich oraz przemysłowych w Europie. Projekt pozwoli badaczom z sektora publicznego oraz rynkowego na dostęp do niezbędnej aparatury oraz do możliwości wspólnego prowadzenia badań.

Informacje:

ADRES : ul. Radzikowskiego 152, 31-342 Kraków

LOKALIZACJA WYDARZENIA : Laboratoria i pracownie Instytutu

Skip to content