Wykład: Inteligentny dom

Opis wydarzenia:

Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie

Obszar: Inny obszar

Inteligentny dom – wiele się o nim ostatnio mówi, ale co to tak właściwie oznacza? Jak można sprawić, by dom stał się z technologicznego punktu widzenia inteligentny i co można w ten sposób zyskać? Jakie urządzenia składają się na inteligentny dom i jak to wszystko działa? Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytania na ten temat.

Wyposażamy nasze domy w coraz to nowocześniejsze urządzenia – innowacyjny sprzęt AGD, ogromne płaskie telewizory i systemy audio o kinowej jakości. Wciąż jednak często korzystamy z wszystkich tych dobrodziejstw w tradycyjny, niezbyt efektywny i efektowny sposób. Trzeba bowiem wiedzieć, że naprawdę nowoczesny dom to dom inteligentny. Inteligentny dom (z angielskiego: Smart Home) to zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Innymi słowy, inteligentny dom to taki, z którym domownicy są w stanie się porozumieć i któremu mogą wydawać różnego rodzaju polecenia. Podstawą Inteligentnego domu jest tzw. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT), czyli koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się komunikować między sobą i z którymi skomunikować mogą się też sami użytkownicy. Założenie koncepcji inteligentnego domu jest takie, by zmaksymalizować funkcjonalność i komfort mieszkania, a jednocześnie wnieść bezpieczeństwo na najwyższy poziom. W parze z tym powinno jeszcze iść zmniejszenie kosztów życia a przede wszystkim: obniżenie rachunków za prąd.

Prezentację poprowadzi mgr Paweł Ryba – nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych „FABLOK” w Chrzanowie.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie MNN 2023 odbywa się pod hasłem „Od średniowiecznych pastwisk do sztucznej inteligencji”.

Informacje:

ADRES : Władysława Broniewskiego 10C, 32-500 Chrzanów

LOKALIZACJA WYDARZENIA : Biblioteka w Chrzanowie, sala konferencyjno-szkoleniowa

Skip to content