Mobilne planetarium i naukowe aktywności plenerowe

Opis wydarzenia:

Organizator: Województwo Małopolskie

Obszar: inteligentne i bardziej zielone miasta

Na uczestników „Małopolskiej Nocy Naukowców 2023” czeka moc plenerowych atrakcji przed Gmachem Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, a także w hallu głównym Muzeum.

W programie m.in.:

 • Mobilne planetarium – pod kopułą planetarium uczestnicy zobaczą, usłyszą i dotkną Kosmosu podczas „kosmicznych” seansów.
 • Pokazy baniek mydlanych
 • Punkt malowania twarzy dla najmłodszych
 • Wystawa prac nagrodzonych w konkursie „Kopernik 550”
 • Interaktywny Punkt Informacyjny Komisji Europejskiej
 • Interaktywny PARK PRAW NATURY, czyli naukowa ekspozycja, gdzie każdy będzie mógł odkrywać naukowe tajemnice i sprawdzić, z jakimi prawami natury mamy do czynienia na poszczególnych stanowiskach.Na ekspozycji dostępne będą m.in.:
  • EINSTEIN 3DStań naprzeciw głowy słynnego uczonego. Popatrz mu w oczy, następnie zacznij się kołysać w lewo i w prawo. Co widzisz?
  • KOŁA OPTYCZNEPrzyjrzyj się nieruchomej tarczy. Następnie zacznij nią szybko obracać. Co widzisz? Każde z kół powoduje inne złudzenie optyczne!
  • TWARZĄ W TWARZUsiądźcie po dwóch stronach lustra i spójrzcie przed siebie. Co widzicie?
  • TELEGRAF AKUSTYCZNYDo wykonania tego eksperymentu potrzebne są dwie osoby. Ustawcie się przy dwóch końcach przyrządu i spróbujcie ze sobą porozmawiać. Gdy jedna osoba będzie mówiła do lejkowatej końcówki, druga osoba może słuchać wypowiedzi przykładając ucho do końcówki odbiorczej. Możecie spróbować rozmawiać nawet szeptem. Następnie spróbujcie porozmawiać bez użycia telegrafu, stojąc w tych samych miejscach. Słyszycie różnicę?
  • MAGICZNA GŁĘBIAZacznij powoli wprawiać tarczę w ruch, następnie stań w odległości metra od urządzenia. Wpatruj się w środek koła – co widzisz?

 

W Gmachu Głównym Muzeum odbywać się będzie szereg innych aktywności, organizowanych przez Województwo Małopolskie, w tym we współpracy z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Na część wydarzeń obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do skorzystania z tej szerokiej oferty. 

1) INAUGURACJA MAŁOPOLSKIEJ NOCY NAUKOWCÓW 2023
2) POKAZY NAUKOWE „TRZY ŻYWIOŁY. TRZY POTĘGI. TRZY SIŁY.”
3) SZTUCZNA INTELIGENCJA – GDZIE JEJ POTRZEBUJEMY?
4) W POGONI ZA CIENIEM. OPOWIEŚĆ ŁOWCY ZAĆMIEŃ
5) OPROWADZANIE PO MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO DEDYKOWANE DZIECIOM
6) OPROWADZANIE PO MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO DEDYKOWANE MŁODZIEŻY
7) OPROWADZANIE PO MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO DLA  ENTUZJASTÓW LOTNICTWA
8) OPROWADZANIE PO MUZEUM LOTNICTWA POLSKIEGO DLA WSZYSTKICH
9) INTERAKTYWNY PUNKT INFORMACYJNY KOMISJI EUROPEJSKIEJ

Informacje:

ADRES : Jana Pawła II 39, Kraków

LOKALIZACJA WYDARZENIA : Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Skip to content